Aromaterapie AROMATERAPIE A MASÁŽE V TĚHOTENSTVÍ – moje osobní zkušenost

AROMATERAPIE A MASÁŽE V TĚHOTENSTVÍ – moje osobní zkušenost

AROMATERAPIE A MASÁŽE V TĚHOTENSTVÍ – moje osobní zkušenost post thumbnail image

AROMATERAPIE A MASÁŽE V TĚHOTENSTVÍ – MOJE OSOBNÍ ZKUŠENOST

Pokud začnete číst články o tom, co byste měli užívat/ používat v těhotenství, obvykle se setkáte s dvěma extrémy – že je sice celá řada užitečných bylinek, potravin, olejů, doplňků, ale „najisto“ vám zaručeně nikdo nic raději nedoporučí, článek je plný výjimek a „ale“. Druhým extrémem jsou pak články či videa, která doporučují „to nejlepší všem“, bohužel proto, že se jedná o placenou reklamu na často velice předražené zboží nebo služby. Je to podobné jako s přípravou svatby – např. dort té či oné velikosti a příchutě stojí 1000 Kč, dáte-li ale do názvu slovo „svatební“, rázem se z něj stává artikl v hodnotě 2000 Kč.

Dovolte mi proto v tomto článku popsat mou čistě osobní zkušenost, ze které se můžete inspirovat, ale rovněž s vámi vůbec nemusí souznít.

Aromaterapie je úžasným pomocníkem už před otěhotněním. Zásadní je dostat tělo i mysl do pohody, snížit stres a užívat si chvíle relaxace kdykoliv to jen jde. Úžasně působí aromaterapeutické masáže. Snoubí účinky rostlinných a éterických olejů s individuální péčí maséra. Skvělé je, že si konkrétní vůně vybíráte vždy před masáží a masér vám je připraví na míru. Mně velice pomohla a dala do pořádku paní Iveta Janská díky marma masážím. Jedná se o důkladnou energetickou masáž, které spojuje ájurvédu a aromaterapii. Tyto masáže uvolnily spoustu blokád v těle a především úžasně srovnaly menstruační cyklus po vysazení antikoncepce. Předesílám však, že se nejedná o pohodové masáže. Aby byly účinné, jsou intenzivní, uvolňují dlouho usazené bloky, tzn. že už samotná masáž může být bolestivá. Účinky působí ještě několik dní po masáži, takže jsem si vždy nechala min. 2 klidové dny, aby mohly účinky doznít (vyloučila jsem silový trénink, saunu nad 60 °C, co nejvíce jsem spala, odpočívala a pila hodně vody a bylinkových čajů. Než se tělo dostalo do rovnováhy a pohody, chodila jsem na masáže zhruba každých 14 dní po dobu půl roku. Četnost a intenzita návštěv je samozřejmě u každého klienta velmi individuální. Tento typ masáže doporučuji absolvovat výhradně u zkušeného odborníka na osobní doporučení. Mé doporučení na kontakt připojuji zde: sites.google.com/site/buddhovazahrada/

Méně náročnou a více relaxační formou je klasická aromaterapeutická masáž, kterou nabízí wellness centra, terapeuti a můžete se na ni sami proškolit, i když sami masérskou licenci nevlastníte. Já jsem prošla víkendovým kurzem u EduSpa College: eduspacollege.cz/k/relax/aromaterapeuticka-masaz-v-praxi pod vedením Lenky Ocmanové. Je to skvělý základ pro domácí praxi, což oceníte zejména během těhotenství, kdy je pro vás náročné zajít si do wellness centra, necítíte se na 60 nebo 90 minutovou masáž (stačí vám např. 10 minut jemné masáže pro uvolnění beder) nebo se jednoduše jedná o velmi intimní a osobní záležitost, kdy je vám nepříjemné, aby na vás sahal někdo cizí, někdo kromě partnera. To je i můj případ. Důvěru jsem měla pouze k manželovi a dvěma báječným kamarádkám a masérkám v jedné osobě – Silvě Lazarové a Lídě Kotalíkové. Nikomu dalšímu bych se do péče nesvěřila. Navíc v době nouzového stavu ani nebylo možné zajít si do wellness centra.

Pohledy odborníků na masáže v těhotenství (jako na mnoho jiných věcí) se velmi různí. Mně osobně velice pomohly ve všech třech trimestrech, velice prospěly fyzické i psychické pohodě a neumím si bez nich toto období vůbec představit.

Pro domácí masáže a péči o pokožku lze zvolit nepřeberné množství olejů, krémů, másel, domácích mastiček, apod. V prvním trimestru jsem pár dní používala oleje a krémy od Rituals, protože je mám dlouhodobě moc ráda. Bohužel jsem je musela na delší čas odložit, protože jejich vůně, koncentrace jsou tak silné, že jsem si je vůbec nechtěla dát na kůži. Na vůně jsem v těhotenství velice citlivá, jako většina žen. Do zhruba 5. měsíce jsem používala pouze minerální krémgely č. 1 a č. 11 obsahující Schüsslerovy soli: kezdravi.cz/mineralni-kremy-adler-pharma/ Ty mají vůni zanedbatelnou a jsou lehké a příjemné na pokožku. Teprve od 6. měsíce jsem měla chuť znovu začít pracovat s rostlinnými a éterickými oleji, jak jsem byla dříve zvyklá.

Mojí oblíbenou kombinací pro masáž břicha, prsou, boků a stehen se stala tato (lahvička 30 ml):

5 ml Arganového nebo Avokádového oleje (Karel Hádek, příp. argan z Maroka)

10 ml Makadamiového oleje (Nobilis Tilia)

15 ml Mandlového oleje (Karel Hádek)

ÉO Citron (Plants et Parfums), Palmarosa (Florihana), Lípa (v jojobě od Nobilis Tilia)

To vše v koncentraci 1,5 – 2 %. Od 7. měsíce využívám na masáž tuto směs v menších obměnách každý den.

Pro masáž hráze (od 34. tt) jsem si vytvořila velmi jemnou kombinaci (lahvička 30 ml):

10 ml Meruňkového oleje (Saloos)

20 ml Mandlového oleje (Karel Hádek)

1 kapátko Santal v jojobě (Nobilis Tilia)

1 kapátko Růže v jojobě (Nobilis Tilia)

Používám od 34. tt 1 – 2 x týdně.

Od 34. tt je doporučováno pití maliníkového čaje – což je jedno z mála doporučení, na němž se většina zdrojů shodne. Seženete ho v lékárně nebo obchůdcích s bylinkami. Já preferuji sypanou variantu, tzn. 1 – 2 čajové lžičky, zalít vroucí vodou 250 ml, nechat 15 minut louhovat. Začínám na 1 hrnku denně, postupně může být zvyšováno až na 4 šálky denně – ale to budu teprve testovat (v období kojení max. 2 šálky denně). Maliníkový čaj posiluje organismus a připravuje ho na porod. Obsahuje mnoho důležitých látek jako je vápník, železo, draslík, hořčík, zinek, vit. A, B, C, E. Zlepšuje činnost pánevního dna a hladkého svalstva a tím pomáhá při porodu, před i po něm.

Od 36. tt doplňuji každý šálek jedním kvítkem sušeného měsíčku a jednou snítkou kontryhelu – obojí z domácí zahrádky, obojí v sušené podobě. Kontryhel a měsíček jsou označovány jako „bylinky ženského štěstí“ a příjemně doplňují účinky i chuť maliníku. Užívání čaje mi doporučilo mnoho kamarádek i můj lékař, což jsou pro mě ty nejlepší reference. Čaj z maliníku se užívá dále i po porodu, protože pomáhá pročistit tělo, zkrátit dobu krvácení a napomáhá tvorbě mateřského mléka.

Štítky:

Related Post