TEJPOVÁNÍ TĚHOTENSKÉHO PUPÍKU – MOJE OSOBNÍ ZKUŠENOST
Když to zdraví a možnosti dovolí, ráda zkouším nové věci, o kterých pak mohu referovat svým klientům/ klientkám. I když to bude jen maličkost, může to někomu dalšímu zjednodušit cvičební praxi, pomoci od bolesti nebo udělat radost. V tomto příspěvku bych se ráda zastavila u tejpování pupíku v těhotenství.
Samotné nalepení tejpů (jako u jiných partií) je jednoduché, praktické a je velmi vhodné (pokud přímo nemáte kurz na tejpování/ nejste fyzioterapeut) si alespoň jednou, dvakrát nechat tejpovat pupík od odborníka. Sami to postupně okoukáte a pak už zvládnete hravě sami doma. Zjednodušeně – využijeme 2 dlouhé tejpy (1 na pravé a 1 na levé straně těla) tak, že s lepením začneme na zádech pod lopatkami (zhruba tam, kde máme spodní okraj podprsenky), dále je vedeme přes bok a končí nám lehce pod pupíkem (na koncích se nedotýkají ani na zádech, ani pod pupíkem, jsou cca 10 – 15 cm od sebe). Následně si připravíme 2 kratší tejpy (cca třetina délky těch dlouhých) a na boku vytvoříme malé kříže přes dlouhé tejpy). Pěkně to drží a vytváří oporu zvětšujícímu se bříšku.
Teď už přejdu k jednotlivým výhodám/ nevýhodám/ osobním pocitům po aplikaci tejpů.
VÝHODY
- Tejpy příjemně pomáhají zpevnění břicha, hrudníku a všech okolních svalů. Umožňují lépe držet „tvar“, břicho pocitově „neutíká“ do stran.
- Vyrovnávají osu těla, jsou oporou pro správné držení páteře. Uleví tak i okolním svalům, které jsou v těhotenství přetěžovány, např. mezilopatkovým, prsním.
- Při nalepení tejpů jsem už doma neměla potřebu si na běžné činnosti brát látkový bederní pás. Na delší procházku už by mi to ale nepřišlo dostatečné, ta by byla jen s tejpy o mnoho náročnější.
NEVÝHODY/ další osobní poznatky
- K tejpování jsem se dostala až v 8. měs. těhotenství, kdy je pokožka hodně citlivá.
- Tejpy držely dobře, ale při sebemenším náznaku odlupování už mi to nebylo příjemné. Sundávání tejpů po 3 – 4 dnech v teplé vaně bylo bez problému, přesto pokožka zůstala citlivá ještě několik hodin po odlepení.
- Ve spaní mě tejpy několikrát i probudily – opět kvůli citlivosti pokožky (např. při otáčení z boku na bok nebo při protažení).
Vzhledem k testování tejpů až ve třetím trimestru jsem se k němu opakovaně nevrátila – právě kvůli již zmíněné citlivosti pokožky. Věřím, že třeba ve druhém trimestru by to bylo mnohem příjemnější a současně praktické a užitečné. Tzn. na třetí trimestr jsem zůstala věrná látkovému bedernímu pásu. Dalším důvodem pro látkový pás (vs. tejpy) pro mě je možnost každodenní aplikace aromaterapeutických olejů, na kterou jsem si v těhotenství zvykla opravdu na denní bázi a bylo by mi líto se vždy třeba na 3 dny, po dobu nalepení tejpů, nemoci oleji namazat. Jak mimčo roste, na masáž krásně reaguje, je to legrace a má samozřejmě přednost 🙂